Poronin

Poronin to duża miejscowość podhalańska, rozłożona u stóp dwóch pasm górskich – Pogórza Gubałowskiego i Pogórza Gliczarowskiego, wzdłuż potoków Porońca i Zakopianki. Poronin – wieś podhalańska w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Poronin .
Poronin składa się z kilku osad: części Jesionówki oraz przysiółki Majerczykówka i Stasiówka. Pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą z pierwszej połowy XVII w. Wcześniej na terenach dzisiejszego Poronina wypasano owce .
Poronin może się poszczycić zabytkowym kościołem św. Marii Magdaleny . Poza kościołem godna obejrzenia jest współczesna galeria (dawne Muzeum im. Lenina), w której wystawiane są czasowe wystawy miejscowych twórców. Latem na turystów odwiedzających Poronin i okolice czekają liczne szlaki spacerowe –Doliną Chochołowską, Kościeliską ścieżki w Tatrzańskim Parku Narodowym oraz szlaki prowadzące na Gubałówkę (1126 m. n.p.m.), z Gubałówki szlakiem Papieskim dojdziemy na Butorowski Wierch (1160 m. n.p.m.) i stąd wyciągiem krzesełkowym zjedziemy do Kościeliska .
Poronin posiada najwyższy szczyt Galicową Grapę (980 m. n.p.m.) Z ciekawostek w latach zaborów Poronin należał do tzw. państwa szaflarskiego – dóbr, zakupionych od rządu austriackiego przez rodzinę Uznańskich. W początkach XIX stulecia w jednym z przysiółków Poronina leśniczy kamery nowotarskiej Ignatz Franz Blumenfeld wraz z Janem Bortholo założyli hutę, produkującą kosy i sierpy, od czego powstała nazwa tej osady – Kośne Hamry