Urlop na Roztoczu

Roztocze noclegi to kraina geograficzna, która łączy Wyżynę Lubelska z Podolem. Nazwa tej krainy na najprawdopodobniej związana jest z pochodzącymi z gwary słowami: „roztocz” czy „roztoka” określającymi miejsce, w którym rozchodzą się potoki. Najwyższe wzniesienia Roztocza w Polsce to Krągły Goraj i Wielki Dział. Obydwa mają około trzysta dziewięćdziesiąt m n.p.m. Roztocze zbudowane jest ze skał powstałych w kredzie – margli, opok i wapieni. Na nich zalegają utwory młodsze – osadzone w warunkach płytkiego morza piaski, piaskowce wapniste i wapienie. Na terenie Roztocza, ze względu na jego niepowtarzalne walory przyrodnicze, utworzono Roztoczański Park Narodowy, Parki Krajobrazowe oraz rezerwaty. Bogata historia tej ziemi pozostawiła po sobie wiele pamiątek: pałaców i dworków, kościołów i kapliczek, kopców i kurhanów, cmentarzysk sprzed wieków. noclegi Roztocze

Po pierwsze, będąc na Roztoczu warto odwiedzić Bondyrz – wieś dwóch młynów. W niepozornej, nadwieprzańskiej wsi Bondyrz zachowały się aż dwa młyny, oba w niezłym stanie, niczym wprost z opowiadań Iwaszkiewicza. Roztocze pokoje gościnne

Jeden, wraz z całą zagrodą młynarską, został odrestaurowany i wygląda rewelacyjnie, zwłaszcza jego koło podsiębierne, dziś już absolutna rzadkość. Szkoda tylko że tuż obok niszczeje murowany z kamienia budynek wiejskiej łaźni z 1928 roku – może jeszcze większa rzadkość. Roztocze domki

Na Lubelszczyźnie właśnie Roztocze uchodzi za prawdziwy skarbiec architektury drewnianej. Tu można jeszcze zobaczyć setki wsi z tradycyjną w większości zabudową, trafiają się też pojedyncze chaty kryte strzechą. Trzeba się jednak śpieszyć z odkryciem tego skarbca, bo stare chałupy giną w oczach.

Miłośników pomników warto zaprosić do Zwierzyńca. W trzy i pół-tysięcznym Zwierzyńcu jest sześćdziesiąt osiem pomników, tablic, figur religijnych i historycznych. To rekord ogólnopolski, gdyż na jeden taki obiekt przypada pięćdziesiąt mieszkańców. W tej kolekcji pomnikowej jest pomnik AK-owców, BCh-owców, Leśników, Ormowców, psa Marysieńki Sobieskiej i szarańczy – jedyny taki na świecie. Roztocze agroturystyka

Zwierzyniecki pomnik szarańczy jest jedynym takim obiektem na świecie. Do niedawna przypuszczano, że upamiętnia on zwalczenie szarańczy w roku 1859, ale po odtworzeniu napisów okazało się, że jest aż o stopięćdziesiąt lat starszy, bo z 1711 roku.

Prawdziwą osobliwością jest Frampol – miasto na pajęczynie. Warto wiedzieć, że na Roztoczu jest miasteczko, które zbudowano na początku 18. wieku na planie rzeczywistej pajęczyny. Mimo upływu wieków i zniszczeń ostatniej wojny, ta pajęczyna ulic jest w dalszym ciągu czytelna i wędrowanie po niej daje dużo satysfakcji. Osobliwością Frampola są też tzw. ulice stodolne i najpiękniejsza chyba w całej Polsce drewniana plebania.

Przepiękne cerkwie – to także oblicze Roztocza. Nawet ktoś zupełnie niewrażliwy na wdzięki architektury, nie przejdzie obojętnie obok drewnianych cerkiewek. A już zwłaszcza gdy widzi prawdziwe dzieła sztuki ciesielskiej, jak w Woli Wielkiej, Hrebennem czy Radrużu. Ta ostatnia cerkiew, z 1580 roku, to już ekstraklasa, nic dziwnego, że jest obiektem muzealnym.

Dla turystów przeżyciem może być odkrywanie 2 twarzy Szczebrzeszyna. Tę pierwszą, murowaną twarz miasteczka ogląda każdy przyjezdny. Składają się na nią dwa kościoły, cerkiew, synagoga oraz zabudowa mieszkalna i handlowa przy rynku.

Dlaczego wybieramy Roztocze jako cel naszych letnich wędrówek? „Roztocze jest swego rodzaju filtrem, który powoduje, że przyjeżdżają tutaj ludzie, którzy mają między sobą coś wspólnego. Owe coś opisać można chęcią odpoczynku w zacisznym miejscu, gdzie nie słychać miejskiego gwaru. Jednak możliwość sięgnięcia po różnego rodzaju atrakcje również jest ważna. Wolny czas możemy spędzić na zwiedzaniu regionu, wyjazdach rowerowych, kajakach – czytamy na portalu Wrota Roztocza.