Poronin – jesień w górach

Gmina Poronin noclegi znajduje się w południowej części Polski, w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim. Obejmuje tereny Skalnego Podhala: Rów Podtatrzański, Pogórze Gubałowskie i Podgórze Gliczarowskie oraz część Tatr Wysokich. Na terenie gminy znajduje się część Tatrzańskiego Parku Narodowego. Na gminę składa się 8 sołectw: noclegi Poronin, Ząb, Murzasichle, Nowe Bystre, Suche, Stasikówka, Bustryk i Małe Ciche.

Poronin kwatery pokoje gościnne – największe sołectwo i stolica gminy. Położenie w pobliżu Tatr i Zakopanego oraz usytuowanie wsi wzdłuż słynnej „zakopianki” oraz linii kolejowej stały się ważnymi czynnikami rozwoju wsi i jej atrakcyjności turystycznej. Już na przełomie XIX i XX w. Poronin znany był jako letnisko i odwiedzany przez ówczesne elity intelektualne, jak Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Jan Kasprowicz, Leopold Staff, Władysław Orkan, Jan Matejko, Leon Wyczółkowski. Poronin jest centrum życia społecznego i kulturalnego gminy, i areną wielu ważnych imprez. Corocznie w połowie stycznia odbywa się tu znana coraz szerzej „Kumoterska gońba”, w ramach, której podziwiać można bardzo widowiskową Paradę kumoterską i Paradę gazdowską oraz wyścigi w skiringu i ski-skiringu. Miejscowy LKS „Poroniec” wychował wiele pokoleń znanych i wybitnych postaci polskiego i międzynarodowego sportu szczególnie w dziedzinie narciarstwa. Baza sportowa Poronina to stadion LKS „Poroniec” w centrum wsi, wyciągi narciarskie na Galicowej Grapie oraz duma miejscowości – nowo wybudowana hala sportowa przy Zespole szkół w Poroninie, która służy latem i zimą tym wszystkim, dla których zdrowie i tężyzna fizyczna są przedmiotem codziennej troski. Poronin pensjonaty

Pierwsze wzmianki o Poronin wille pochodzą z roku 1624. Około 1620 roku Poronin stał się odrębną wsią.
Do początków XIX w. Poronin nie posiadał własnego kościoła.
Pierwsza Parafia powstała w 1834 r., wcześniej niż Parafia Zakopiańska. Pierwszy kościół z początku XIXw. całkowicie spalił się w 1915 r. Obecna budowla według projektu Franciszka Mączyńskiego powstała w latach 1917-1925. Przy kościele znajduje się krzyż misyjny postawiony z racji Misji po Powstaniu Chochołowskim w 1846r.

Już w początkach XIX w. Poronin był letniskiem, znanym bardziej niż Zakopane. Bywali tu wielcy Polacy, jak: Jan Matejko, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Leon Wyczółkowski, Jan Kasprowicz, Władysław Orkan, Leopold Staff.

Przez wiele lat Poronin był stolicą gminy. W 1977 r. wraz z sąsiednimi wsiami włączono go do Gminy Tatrzańskiej. Jednakże z dniem l stycznia 1995 r. ponownie utworzono Gminę Poronin.

Stąd rozciągają się wspaniałe widoki panoramy Tatr Polskich i Słowackich. Gmina oferuje ponad 10 tysięcy miejsc noclegowych. Stoki Galicowej Grapy i Pasma Gubałowskiego sprzyjają rozwojowi turystyki pieszej i rowerowej, a zimą narciarstwa. Na terenie gminy działa kilkanaście wyciągów narciarskich.