Bukowina Tatrzańska

Bukowina Tatrzańska noclegi to obok Zakopanego i Białki Tatrzańskiej jedna z najpopularniejszych miejscowości turystycznej w regionie Podhala. Jest położona na Pogórzu Spisko-Gubałowskim i świetnie nadaje się na wycieczki w Tatry. Gminę Bukowina Tatrzańska wille tworzy osiem wsi : na grzbietach i stokach Pogórza Gliczarowskiego rozciąga się Bukowina Tatrzańska , a w jego dolinach leżą Groń i Leśnica, zaś najbardziej na południe wysunięte są Brzegi. Skarbem naturalnym Podhala są tatrzańskie ujścia wód termalnych. Dzięki nim możemy cieszyć się relaksującymi kąpielami w basenach termalnych, które oferują Termy Bukowina Tatrzańska i Bania. Woda w nich płynąca jest bogata w składniki naturalne, a same termy są jednymi z najnowocześniejszych w skali całej Europy.

Jedną z głównych atrakcji Bukowiny Tatrzańskiej są Sabałowe Bajania. Jest to Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych. Konkurs Sabałowe Bajania zrodził się z pielęgnowanej na Podhalu tradycji przekazywania opowieści, miłości do tańca, śpiewu i tradycyjnej muzyki góralskiej.

Pierwsze „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej zorganizowano w 1967 roku. Od lat towarzyszy im szereg imprez jak występy zespołów regionalnych i przedstawienia teatralne.

Podczas Sabałowych Bajań odbywają się również:
*Wystawy i kiermasze sztuki ludowej
*Wystawy fotograficzne
*Zawody strzeleckie
*Występy zagranicznych zespołów regionalnych

Jedną z największych atrakcji jest impreza plenerowa Sabałowa Noc – odbywająca się na terenie Bukowiańskich Term – podczas, której wyróżnia się osoby, wpisujące się swoją postawą w kontynuowanie tradycji i rozwój kultury Podhala, poprzez pasowanie mężczyzn na „Zbójników” oraz uhonorowanie kobiet tytułem „Wierchowych Orlic”.